21_20231222_101058.jpg
20_20231222_101202.jpg
516_20240110_121527.jpg

Historický medailový úspěch! Švédská výprava přivezla tři cenné kovy

Čtyři družstva oblékající znojemské dresy. A hned tři vybojované cenné kovy. Taková je konečná bilance florbalistů z vinařského města na švédském Gothia cupu v roce 2024. Přestože se někteří hráči před turnajem viděli jen jednou na teambuildingu, dokázali v rámci svých družstev vytvořit super partu a dosáhnout historického úspěchu.

Klubové mixy mohou být někdy velmi ošemetné. Hráči zvyklí na různé herní styly a trenéry si nemusí úplně sednout. To ale rozhodně neplatilo v případě znojemských družstev na Gothia cupu 2024. Do Göteborgu totiž pod hlavičkou Florbalu Znojmo odcestovali hráči z domácího klubu a také z Přerova, Třince, Bulldogs Brno, Salibandy Ostrava či Florbalu Dačice. Jak se později ukázalo, byla to trefa do černého.

B14 KROK OD MEDAILE

Nejstarší reprezentanty vedlo přerovské trenérské duo Pavel Ceh a Petr Kavka. Ve skupině si kluci dokázali poradit s trojicí švédských soupeřů. S posledním zástupcem země tří korunek, Linköpings, remizovali 1:1, čímž si zasloužili postup do elitního play-off A. Tam v prvním kole na nájezdy přehráli dalšího zástupce pořadatelské země Varla IBK. Načež jim stopku ve čtvrtfinále, tedy jediný krok od medaile, vystavil Lindas.

„Myslím, že jsme odehráli skvělý turnaj. I přes to, že se kluci viděli pouze na jednom setkání před turnajem, tak vytvořili skvělou partu. Každý hráč byl ze svého klubu zvyklý na něco jiného, na odlišný herní projev, avšak našli jsme nějakou společnou cestu či směr, který klukům dle mého názoru sedl a dovedl je až do boje o medaile. Ve skupině jsme odehráli dva těžší a dva lehčí zápasy, které kluci zvládli. V play- off pak prošli přes nájezdy do čtvrtfinále, kde měl soupeř už slušnou kvalitu a dal nám tak stopku v turnaji. Byl to skvělý týden, se super klukama a věřím, že na něj kluci budou vzpomínat jen v dobrém." dodal trenér Ceh.

Základní skupina: Varla IBK 3:0, KFUM Jönköping 3:1, IBK Genarp 5:1, Linköpings IBK 1:1

Osmifinále: Varla IBK 4:3 pn

Čtvrtfinále: Lindås IBK

B13 S PŘÍCHUTÍ BRONZU

Kluci ročníku 2010 to měli nejtěžší ze všech. Tedy minimálně z pohledu poskládání sestavy. V družině trenérů Petra Jindry, Radka Kubeše a Tomáše Babáčka se totiž krom Znojmáků představili také kluci z Dačic, Třince, Ostravy a Přerova. I tak se ale tahle původně nesourodá skupina dokázala dokonale stmelit a táhnout za jeden provaz. Mladíci ovládli základní skupinu bez ztráty pomyslné květinky a s plným bodovým ziskem postoupili do play-off A.

V něm nejprve rozstříleli švédskou Gantoftu. Následně přetlačili ve vyhrocené bitvě domácí Fagerhult, čímž si zajistili medailový zisk. V semifinále už ale i vinou velké únavy z náročného programu podlehli mimořádně silnému soupeři z Litvínova.

„Jsem na kluky opravdu hrdý. Zvládli jsme překonat spoustu nepříjemných překážek a dokázali, že týmový duch a bojovnost na sto padesát procent přináší své ovoce. V semifinále už bylo patrné, že jsme si sáhli na dno sil a asi i mentální energie. Navíc proti nám stál nesmírně kvalitní soupeř. I tak má ale tenhle bronz pro nás všechny velkou hodnotu. Na závěr chci poděkovat hráčům i trenérům ze všech zúčastněných družstev v našem týmu. Bez vás bychom tohohle úspěchu nedosáhli,“ popisoval vystoupení kategorie B13 trenér Petr Jindra.

Základní skupina: Sandö IBK 5:1, Lomma FBC 12:1, Onsala IBK 7:0, Tranemo IBK 5:0

Osmifinále: Gantofta IBK 9:3

Čtvrtfinále: Fagerhult Habo IB 5:2

Semifinále: SK Bivoj Litvínov 3:16

B12 ZLATÍ A STOPROCENTNÍ

Doslova stylem start-cíl dokázali kategorii hráčů do 12 let opanovat svěřenci trenéra Jana Šťastníka. V Göteborgu nastoupili k celkem osmi duelům. V žádném z nich neztratili ani bod. To vše při impozantním skóre 52:3. Asi netřeba zdůrazňovat, jak klíčovou roli hrál v této krasojízdě brankář Vilém Němec. Tenhle jinak přerovský brankář deptal jednoho soupeře za druhým. Pouhé tři inkasované branky v turnaji jsou jasným důkazem jeho kvality. V kombinaci se smrtícími brejky se pak podařilo namíchat zlatý koktejl.

„Z našeho pohledu skvělý turnaj. Od samotného začátku si hráči padli do noty jak lidsky, tak i herně. Od přípravného kempu na konci prosince jsme se neuvěřitelně rychle posouvali jako tým a všechny těžké momenty jsme s přehledem zvládli. Základním stavebním kamenem úspěchu byl brankář Vilda Němec. Díky všem hráčům za parádní společný týden, jehož třešničkou byla zlatá medaile, která jim bude památkou na tuto akci po cely zbytek kariéry,“ hodnotil lodivod Jan Šťastník.

Základní skupina: IBK Lund 11:0, Surte IS IBK 5:0, Kalmarsund Ungdom 5:1, Malmö 16:0

Osmifinále: Orel Jednota Vyškov 6:1

Čtvrtfinále: Gantofta IBK 3:0

Semifinále: FBC Partille 2:1

Finále: Panthers Liberec 4:0

G12 ANEB ZLATÁ "DEMOLIČNÍ ČETA SEVEŘANEK"

Shodnou bilanci jako stejně staří kluci měly i holky. Jen s tím rozdílem, že odehrály o jeden zápas méně. Spojená skupina s názvem Bulldogs a Znojmo poměřila síly s šesticí soupeřů ze severu Evropy. Krom Švédek si svěřenkyně trenérek Smutné a Knapové dokázaly poradit i s Dánkami z Frederikshavnu. A když ve finále podruhé v turnaji přehrály domácí CL98IC z Kalmaru, mohla vítězná radost vypuknout naplno.

„Jsem v první řadě ráda, že se nám v rámci spolupráce ženských složek podařilo poskládat tenhle mix s Bulldogs. Chtěla bych holkám poděkovat za celý odmakaný turnaj. A doufám, že si turnaj užily stejně tak jako já. Věřím, že výsledek bude motivací do dalších tréninků, zápasů a turnajů pro nás všechny. Holky předvedly skvělé výkony. A i když to třeba nešlo úplně ideálně, nevzdaly se. Celý turnaj je zdobila velká týmovost, opravdu hodně držely pospolu. Zaslouženě si pak odvezly to nejcennější, tedy krásné zážitky. A taky příjemný bonus v podobě zlaté medaile,“ vracela se k turnaji Eva Smutná. 

Základní skupina: Pixbo Wallenstam IBF 5:1, IK Zenith 7:0, Gantofta IBK 4:1, CL98IC 4:3, Frederikshavn Blackhawks 12:1

Semifinále: Nybro IBK 9:1

Finále: CL98IC 4:2

Ačkoli znojemská výprava odcestovala se čtyřmi družstvy, ještě jedna hráčka s klubovou příslušností LAUFEN CZ slavila medailový zisk. Petra Bendová, která byla součástí týmu Bulldogs Brno G14, si domů přivezla bronz.