Vašek coby hráč ročníku 2004 začal sezónu v širším kádru A-týmu a v 1. lize mužů si připsal premiérové dva starty mezi dospělými. Jeho další kroky ho však zavály na sever Evropy, kde využil možnosti zapojit se do týmu juniorů tohoto slavného klubu. Tento přesun se ve Vaškově hlavě zrodil již v létě a i za přispění Filipa Langera, který zprostředkoval kontakt, se tento přesun udál. Více informací se dozvíte z následujícího rozhovoru.

Ahoj Vašku, jak se seběhl tvůj rychlý přesun na sever Evropy?

Dobrý den. Mým dlouhodobým přáním bylo trénovat a hrát florbal ve Švédsku. V této vidině mě utvrdili trenéři na tréninku reprezentace U19, který se uskutečnil v létě. Nejdříve jsem oslovil tým Lindås Rasta IBK z Göteborgu. Toho času jsem však byl také v kontaktu s českým reprezentantem Filipem Langerem, který byl dříve také v Pixbu. Po zaslání videí mé hry na jeho vyžádání mi dal Filip kontakt na vedení mládeže v Pixbu Wallenstam IBF. S šéftrenérem akademie jsme začali domlouvat podrobnosti už v polovině září. Po upřesnění všech detailů jsem 20. října odletěl.

Působíš v juniorce slavného klubu. Jaká je úroveň zdejšího mládežnického florbalu ve srovnání například s 1. ligou mužů v Česku?

Je těžké srovnávat úroveň, protože herní styl se výrazně liší. Co se týče tempa, tak hra je mnohem rychlejší a každý se snaží tvořit. Také je zde velký rozdíl v soubojích. Jsou čisté, ale velmi tvrdé. Rozhodčí se snaží hru co nejméně přerušovat.

Přeci jen jsi více než 1000 km od domova. Stýská se ti? Nebo na to není čas myslet?

Samozřejmě, že se mi trochu stýská po rodině, přátelích i spoluhráčích z týmu. Díky moderním technologiím ale není problém zůstat v kontaktu.

Kdy se vracíš do Znojma a jaké jsou tvé další plány?

Za rodinou plánuji přijet na Vánoce. Na plno se vrátím po turnaji Gothia před koncem přestupového období v půli ledna. Chtěl bych se hned začlenit zpět do kádru A-týmu a naplno pomáhat k vítězstvím s nabytými zkušenostmi. V dlouhodobém horizontu je můj cíl úspěšné složení maturitní zkoušky na GPOA a dále se uvidí, kam mě vítr zavane.

V elitním týmu Pixba působí světový florbalisté jako například Martin Östholm. Stihl jsi už některého z nich poznat?

Vzhledem k harmonogramu tréninků jsem neměl možnost potkat se s oporami týmu, nicméně trénuji s talentovaným Danielem Kalentunem (ročník 2005), který je součástí A-týmu. Potkal jsem se však s jednou českou florbalovou hvězdou, která také hraje za Pixbo - Eliškou Krupnovou. Měl jsem příležitost pohovořit si s ní o jejích zkušenostech v týmu a ve Švédsku.

Chodíš na zápasy švédské Superligy?

Na zápasy SSL chodím pravidelně. Když zde hrál FBC Kalmarsund, tak jsem si před zápasem popovídal s Filipem Langerem.

Jak se ti zatím daří? Kolik jsi toho stihl za juniory Pixba odehrát?

Děkuji za zeptání, daří se mi zatím dobře. Moje vytížení je permanentní. Kromě juniorky hraji a trénuji s divizí 1 a 3, což je mužská kategorie. Někdy se mi sejdou dva tréninky denně a o víkendu třeba dva zápasy.

Co zázemí pro místní florbalisty?

Zázemí je nesrovnatelné, jak materiální výbava a prostor, tak i realizační zázemí. Trénujeme v nové hale určené pouze pro florbal. Realizační tým se snaží dělat maximum pro komfort hráčů a hráči k tomu přistupují nadmíru zodpovědně.

Prostředí Göteborgu kde klub sídlí, jsi znal z turnajů Gothia. Pomohlo ti to se ve městě rychleji zorientovat?

Na Gothii jsem byl pouze jednou, ale zorientoval jsem se ve městě po pár dnech. Mají zde velmi sofistikovaný systém městské hromadné dopravy.

Sleduješ dění znojemského A-týmu na dálku? Momentálně se jim daří na výbornou.

Ano, samozřejmě! Snažím se spoluhráče z A-týmu krátkou zprávou podpořit před každým zápasem. Pokud mi to čas dovolí, sleduji online přenosy jejich zápasů.

Jak trávíš ve Švédsku svůj volný čas?

Volného času nemám moc nazbyt. Když nemám trénink či zápas, tak si doplňuji průběžně věci do školy za pomoci mých spolužáků Oldy a Lucky. Zároveň se zde věnuji studiu švédštiny. Každý den se protahuji a pravidelně cvičím v posilovně, abych se udržel ve fyzické kondici.

Nějaký vzkaz domů na závěr?

Chtěl bych poděkovat rodičům a škole, že mi umožnili tuto příležitost v Pixbu zrealizovat a taky klubu, spoluhráčům a trenérům, kteří se mi od malička věnovali a posunuli mě až k této zkušenosti. Pozdravuji do Znojma a přeji všem hlavně zdraví!