Se Základní školou Mládeže a TJ Znojmo LAUFEN CZ je již řadu let spjato jméno trenéra a učitele Petra Faltuse. Zástupce ředitele působí u přípravky ZŠ Mládeže a má tak na svých bedrech nelehký úkol, ke kterému se však vždy staví s úsměvem a nadhledem. O trénincích, škole, ale i jiném se dočtete v následujícím rozhovoru.

Ahoj Petře, máš za sebou v roli trenéra již několikátou sezónu. Jak bys tu letošní shrnul?

Ta letošní byla už od úvodu specifická v tom, že jsme se po dohodě s vedením klubu rozhodli navýšit počet dětí, které u nás budou moci trénovat. Ruku v ruce s tímto rozhodnutím, jsem dostal možnost, vzít si k sobě asistenta v podobě mého syna. Zpětně toto rozhodnutí hodnotím velmi pozitivně a nemohu si tento systém vynachválit. Sešlo se nám hodně šikovných dětí a všechno šlapalo výborně, včetně spolupráce s rodiči, kterým bych chtěl na tomto místě poděkovat.

Na co jsi v letošní sezóně zaměřoval pozornost jako trenér přípravky ZŠ Mládeže?

U nás se dlouhodobě snažíme děti rozvíjet všeobecně. Takže všeobecná pohybová průprava, míčová průprava, míčové hry, gymnastika, silová, koordinační a rychlostní cvičení, no a samozřejmě florbalové dovednosti. Ale nikdy na úkor výše jmenovaných aktivit. Razíme filozofii, že v přípravce nepotřebujeme nutně vyhrávat turnaje, ale vychovávat hráče do budoucna. A nemyslím tím jenom sportovní stránku věci.

Vnímáš jako velkou výhodu to, že děti mají tréninky v rámci družiny ve škole?

Obrovskou. Zkus se zeptat některého z rodičů (smích). Ale abychom to přiblížili i rodičům dětí, které nejsou na Mládežce, tak rodič si u nás odpoledne vyzvedne dítě v družině a to má splněnou výuku, oběd a trénink. Žádná starost navíc pro rodiče. Navíc se u nás trénuje třikrát týdně.

Je příprava na trénink o to těžší, když se jedná o ty nejmenší?

Příprava ne, je to spíš náročné psychicky přímo na tréninku. V přípravě je pouze náročné vymyslet všechno tak, aby se pořád jen soutěžilo a závodilo. To máš pak o motivaci postaráno.

ZŠ Mládeže, kde jsi zástupcem ředitele, spolupracuje s florbalovým oddílem již řadu let. Vidíš někde prostor, jak tuto spolupráci ještě vylepšit?

Systém tak jak je nastavený, vidím jako funkční a drobné nedostatky jsme odstranili v průběhu minulých sezón. Jediné, co by nás posunulo o veliký krok vpřed, by byla možnost vybudovat lepší tréninkové prostory. Ale to je spíš prostor pro vedení města. Spolupráce s oddílem je výborná.

U florbalu už jsi dlouho, vnímáš nějaký posun tohoto sportu už u těch nejmenších?

Hlavně ve filozofii a přístupu unie k této kategorii. Snaha o to, aby se děti florbalem bavily, začíná prosakovat i mezi rodiče a přijde mi, že se přípravkové turnaje odehrávají v neskutečně pohodové atmosféře.

V zápasech často narážíte na své kolegy z přípravky LAUFENU, panuje v těchto utkáních nějaká speciální rivalita?

Samozřejmě. Ale jen v tom nejlepším slova smyslu. Kdyby ne, tak to bych úplně popřel, co jsem řekl v předchozí části.

Máš nějaký speciální recept, jak zaujmout nejmenší děti florbalem?

Úsměv a dobrá nálada. Ale zároveň přísný metr. A skloubit tyhle dvě věci, je na práci s dětmi to nejtěžší.

Tvůj syn Leoš bude v nové sezóně působit v juniorce. Řešíte spolu doma florbal?

Občas ano. Třeba si rádi zanadáváme na trenéra (smích).

Základní škola Mládeže je dlouhodobě úspěšná na celorepublikové úrovni a má již svůj věhlas, čím to podle tebe je?

Velká část kluků, kteří těch úspěchů dosáhli, prošla právě naším systémem kategorií přípravek a elévů. Na tomto místě bych opět rád vyzdvihl práci oddílu, který nás podporuje. A občas se nám také podaří „dobrý nákup“. Myslím tím holky a kluky, kteří k nám přestoupí z jiných škol. I když bychom rádi u nás soustředili ještě více talentů. Takže jestli chcete zažít atmosféru školních florbalových turnajů na republikové úrovni, přijďte nás posílit.

Děkuji za rozhovor.

Taky děkuji.