Dnes se ve 2. části „Sezóna pod drobnohledem“ zaměříme na naše elitní týmy mužů, juniorů, dorostenců a dorostenek. Předčasný konec sezóně zasáhl kromě A-týmu všechny naše zbylé elitní týmy.

A-tým

Trenér: Libor Šťasta

A-tým prošel před sezónou generační obměnou a s novým trenérem Liborem Šťastou se pustil po pádu ze Superligy do prvoligového kolotoče. V kádru přesto zůstalo několik opor v čele s brankářem Hándlem, Kucharičem nebo Krejčířem a celkem v týmu zůstalo 10 hráčů se superligovými zkušenostmi. K těmto hráčům se nejvýrazněji přidal talentovaný Lukáš Matoušek, který nasbíral solidních 18 bodů z pozice obránce.

Skvělý úvod soutěže! A-tým začal sezónu výborně a z úvodních jedenácti duelů si připsal 8 výher! Cenné byly obzvláště ty s lídrem soutěže z Karlových Varů nebo domácí výhra v derby s Gullivers Brno. Lídrem týmu byl produktivní Tomáš Kucharič, který nakonec ovládl bodování celé soutěže. V polovině listopadu pak přišly dvě prohry s předními celky Kladnem a Chomutovem.

Rožnov odstartoval sérii nezdařených výkonů. Domácí porážka s Rožnovem, která leckoho překvapila, byla jakýmsi zlomem a následovala řada nepovedených výkonů, která Znojmo sesunula z první čtyřky až do tuhého boje o Play-Off. Ve druhé polovině soutěže si A-tým připsal 3 výhry a 10 porážek, což znamenalo konečné 9. místo a postup do předkola Play-Off. V tomto těžkém období potřeboval tým impuls a trenér Šťasta na to reagoval příchodem navrátilců Vojtěcha Procházky a Jiřího Salavy, kteří do týmu vnesli oživení. Světlým momentem druhé poloviny základní části bylo domácí vítězství nad silným Kladnem 7:6 v prodloužení, kdy dokázali domácí dvěma góly při power-play vyrovnat a nakonec svého soka v prodloužení dorazit.

Konec v předkole s Havířovem. Po základní části následovalo předkolo Play-Off, které Znojmu přisoudilo Havířov. V sérii braly výhry oba týmy jen na svých palubovkách, a tak to byl Havířov, který poměrem 2:1 na zápasy ukořistil postup do čtvrtfinále, které zůstalo nedohrané.

B-tým

Trenér: Marek Krpoun

Muži B byli nováčky v Regionální lize mužů, která je v pořadí 5. nejvyšší soutěží v ČR. O kvalitě soutěže se tým přesvědčil hned v úvodu, kdy prohrál třikrát v řadě. Následovala však série čtyř výher, která poukázala, že si tým chvíli zvykal na tempo vyšší soutěže. V následujících utkáních se střídaly dále série výher a porážek, a tak tým zakončil své působení v nedohrané lize čtyři utkání před koncem na 6. místě v klidném středu tabulky. Lídrem týmu byl se 49 kanadskými body Gabriel Miklík.

„Hlavním cílem bylo udržet aktuální soutěž a zapracovat mladé hráče do mužské kategorie, což se nám částečně podařilo. Během sezóny si někteří junioři vyzkoušeli mužskou kategorii a snažili se nasbírat co nejvíce zkušeností. I když jsme se během sezóny pohybovali ve spodní části tabulky, ukázalo se, že náš tým společně s mladými hráči dokáže hrát vyrovnanou partii i se silnějšími soupeři. Na příští sezónu se musíme lépe takticky připravit“, shrnul sezónu trenér Marek Krpoun.


Junioři

Trenér: Karel Virgl

Junioři zakončili sezónu ve 2. lize juniorů na 2. místě. V konkurenci šestnácti týmů se jedná o sympatické umístění, kterému však zkazili dojem některé zbytečné ztráty s týmy ze spodní poloviny tabulky. Do této kategorie naskakovali pravidelně dorostenci, kteří sbírali zkušenosti a další zápasovou praxi. Tým byl naopak oslaben o některé juniory, kteří se stabilně prosadili do kádru A-týmu. Lídrem týmu byl Jan Benko, který nasbíral 13 branek a 10 nahrávek.

„Celá sezóna byla z mého pohledu rozpačitá. A určitě jsme nenaplnili ambice, které jsme měli na začátku sezóny. Střídali jsme dobré výkony s těmi průměrnými. Bohužel naše průměrné výkony, byly vždy potrestány ztrátou bodů. Podstatnější než výsledky je pro mě zjištění, že tu máme silnou generaci kluků, kteří mají touhu a ambice pozvednout znojemský florbal na vyšší level“, řekl trenér Karel Virgl.


Dorost

Trenér: Jan Šťastník

Nejvyšší florbalová dorostenecká celostátní soutěž prošla před letošní sezónou velkou obměnou. Přešlo se na systém výkonnostních košů a přesně 50 celků bojovalo v pěti skupinách! Každá skupina pak byla rozdělena na koš A a koš B po pěti týmech. Poté vždy po dvou odehraných turnajích podle výsledků dva týmy spadli do nižšího koše a dva týmy naopak postoupili do koše A. Dorostenci TJ Znojmo LAUFEN CZ působili v loňské sezóně ve 2. lize, a tak byli pro začátek sezóny nasazeni rovnou do koše B. Jenže hned po prvních dvou turnajích, při skóre 44:6 se stěhovali do koše A, a ten až do konce základní části neopustili. Nutno podotknout, že konkurenci jim celou sezónu dělali přední jihomoravské celky Hattrick Brno, Bulldogs Brno a Gullivers Brno. Například s brněnskými Buldoky se utkali 3x a ze všech utkání odešli jako vítězové! Celkově se dorostenci umístili za Gulliverama na 2. místě základní části a měl je čekat nový formát Play-Off, sezóna však byla předčasně ukončena a anulována.

„Dorostenci mě letos mile překvapili. Kluky jsem dostal na starost po Martinu Pánkovi a musím říct, že tam panovala naprosto stejná tréninková i zápasová píle jako u starších žáků. Kluci se zlepšovali zápas od zápasu a naše hra se posouvala, odměnou za to bylo 2. místo po základní části a kluci se velmi těšili na svoje první Play-Off v kariéře, ovšem místo toho nám zbyly jen oči pro pláč“, řekl trenér Jan Šťastník.


Dorostenky:

Trenér: Jakub Martinek

Předčasný konec sezóny mohl mrzet také dorostenky TJ Znojmo LAUFEN CZ, které měly výborně rozjetou sezónu a v 1. lize dorostenek kosily jednoho soupeře za druhým. Ze čtrnácti odehraných utkání nasbíral 12 výher, jednu remízu a jednu porážku. Dobré a hlavně stabilní výkony je vyhouply hned od začátku soutěže na 1. místo tabulky, které si až do konce nenechaly vzít. S dostatečným náskokem už pomalu vyhlížely soupeře v kvalifikaci o mistrovství ČR. Do Znojma mohly zavítat například florbalistky Vítkovic, ale o vrchol sezóny tento tým přišel.

„Brzký konec nás mrzí všechny, ale je potřeba si říct, že jsme udělali kus práce a holky jsou pro mě vítězky. Že jsme byli dominantním týmem, není náhoda, holky totiž pochopili, že vše je o dobrém přístupu k tréninku a svědomitosti. Do pravidelného tréninkového týdne jsme přidali kondiční trénink, který nesl své ovoce. V týmu působily pravidelně také starší žákyně, které do týmu vnesly svěží vítr a hlavně v období, kdy jsme měli dlouhodobě zraněné hráčky, nám dokázaly výrazně pomoci. V zápasech jsme se snažili hrát často velmi aktivně, naši hru jsme posouvali na vyšší level a zaměřili jsme se především na útočné pásmo a hru na míčku. Sezónu jsem si užil naplno. Děkuji všem hráčkám“, řekl trenér Jakub Martinek