I předčasně ukončenou sezónu je třeba si zrekapitulovat a připomenout si, jak válčili naše kategorie. V první části článku se zaměříme na všechny kategorie TJ Znojmo LAUFEN CZ od přípravky po starší žáky. Jak se jim v sezóně 2019/2020 dařilo?

Přípravka LAUFEN CZ a ZŠ MLÁDEŽE

Trenéři: Hanka Kovářová, Petr Faltus, Pavlína Nováková, Marie Pelánová

Soupisky obou týmů čítaly 56 jmen. Naši nejmenší florbalisté, kde jde do popředí hlavně zábava, pohybová příprava a všestrannost, odehráli v sezóně 7 turnajů, při kterých si zahráli 5x v Brně a 2x se představili na domácí palubovce ve Znojmě. Výsledky, jak je známo, se v této kategorii nepočítají, a tak šlo především o získávání zkušeností. V zápasech se potkávali s těmito týmy: Hornets Brno, Gullivers Brno, DDM Helceletka, Troopers Black, Židenice Girls, Bulldogs Brno Orange, Hattrick Brno RED, Hattrick Brno Kids, Troopers Orel Telnice, Bulldogs Brno Black, Troopers Green, Židenice RED, TJ Sokol Letovice apod.

„K zápasům bych chtěl říct to, že jsem za ně ráda a za to, jak jsou nastavené. Před lety, když jsem začínala u trénování elévů, to ještě ani kategorie přípravky nebyla, tak jsme měli dva turnajové zápasy za rok. Dnes je to opravdu promyšlené a jsem ráda, že se myslí i na ty nejmenší, kterým právě takovýto zápas přináší vzrušující zážitek a nám spolu s přihlížejícími rodiči mnohdy velmi vtipné chvilky“, řekla trenérka Hanka Kovářová.


Elévové LAUFEN CZ A ZŠ MLÁDEŽE

Trenéři: David Kučera, Jan Vyskot, Daniel Dvořák

Kategorii elévů v sezóně zastupovaly tři znojemské týmy. TJ Znojmo LAUFEN CZ Black, White a ZŠ Mládeže. Všechny tři týmy stihly odehrát 8 turnajů, v šesti případech musely cestovat k utkáním do Brna a 2x si zahrály na domácí palubovce. Ani zde se zatím nepočítají výsledky a jde především o rozvoj hráčů. Elévové měřili síly nejčastěji s brněnskými týmy, jako jsou Buldoci, Hattrick, Gullivers, Židenice nebo Troopers, ale zahráli si také s Boskovicemi nebo Letovicemi.

„Z elévů mám radost, protože se nám do všech odehraných turnajů podařilo zapojit jak všechny naše hráče, tak i mladší žákyně, které si vedly na výbornou. Taktéž někteří kluci z přípravky dostali svou šanci. Pro většinu z nich to byla velká zkušenost, odehrát tyto, ve většině případů velice vyrovnaná utkání. Tímto bych chtěl poděkovat hlavně svému asistentovi Danovi Dvořákovi za spolupráci. Díky patří i všem rodičům za podporu, doprovod na turnajích, ale i vzájemnou komunikaci, která je ze všeho nejdůležitější“, řekl k sezóně trenér LAUFENU David Kučera.


Mladší žáci

Trenéři: Jakub Martinek, Petr Štraus, Tomáš Bajko

Kategorii mladších žáků v sezóně reprezentovaly dva týmy Black a White. Oba týmy odehrály na devíti turnajích 27 utkání, což byla slušná porce nově nabitých zkušeností. Tým Black hrající v 1. výkonnostním koši nasbíral 16 výher, 2 remízy a 9 porážek. Tabulka v této kategorii ještě neexistuje, ale výsledky jsou již zapisovány, i když hlavní zřetel je zde brát na předvedený výkon, než na konečný výsledek. Největšími soupeři byli pro tým Black brněnské týmy Bulldogs a Hattrick, které se jim nedařilo porážet. Postupem času však s těmito silnými mančafty dokázali uhrát vyrovnané výsledky. Tým White složený z velké části ze začínajících hráčů sbíral především první zkušenosti s florbalem 5 na 5. Tým byl přihlášen do nižšího výkonnostního koše a během sezóny si připsal několik zajímavých výsledků, ať už to bylo několik remíz nebo vysoká výhra nad týmem Troopers Young Gun.

„Naším hlavním a prvotním cílem bylo to, aby všichni hráči této kategorie měli možnost hrát zápasy a tím pádem florbalově růst. Tento cíl se nám podařilo splnit a do zápasů zasáhli všichni hráči této kategorie, ať už za jeden nebo druhý tým. S týmem Black jsme odehráli spousty rozvojových zápasů a bylo dobře, že jsme narazili na silné týmy, které nás občas vyškolily. Kluci si postupem času začali uvědomovat, že sami na hřišti toho moc nedokážou, a tak jsme se mimo jiné zaměřovali na spolupráci, která měla vygradovat na konci sezóny na turnaji Tatran Cup, kam se bohužel nepodíváme. Klukům i rodičům děkuji za celou sezónu. I pro mě to byla další velká zkušenost“, řekl k sezóně trenér Jakub Martinek.


Starší žáci

Trenéři: Jan Šťastník, Jan Vyskot

Tato kategorie měla také dvě želízka v ohni. Tým Black hrál Jihomoravskou ligu starších žáků a tým White nastupoval v Jihomoravském přeboru. Této soutěže se zúčastnilo 12 mužstev a tým starších žáků White skončil na krásném 2. místě, když si během sezóny připisoval většinou drtivé výhry, z nichž nejvyšší byla ta s Husovicemi poměrem 16:1! Celkem si z šestnácti utkání připsal 12 výher, 2 remízy a stejný počet porážek. Tým Black si vedl v elitní lize starších žáků také skvěle. Ze třinácti odehraných kol dokázal 11x zvítězit, jednou remizovat a nedokončenou sezónu tak zakončil na 3. místě. Tuhé boje tohoto týmu o postup na Mistrovství ČR měly teprve přijít a všichni se již těšili na souboje se silnou trojkou Zlín Lions, Bulldogs Brno a Gullivers. Sezóna však byla anulována. Tým táhl především Tadeáš Hoch a Jakub Čech, kteří si dohromady připsali 70 kanadských bodů.

„Brzký konec sezóny mě samozřejmě mrzí. Je mi neskutečně líto svých svěřenců. Starší žáci makali neskutečně, vše směřovalo k našemu vysněnému cíli a to ke květnovému MČR starších žáků, v dubnu nás měl čekat zajímavý trojzápas na domácí palubovce s Bulldogs Brno, Gullivers Brno a Zlín Lions, což by byl pro hráče neskutečný přísun zkušeností, ale bohužel“, řekl trenér Jan Šťastník.

Mladší žákyně

Trenérky: Pavlína Nováková, Tereza Pokorná, Daniela Cihlářová, Eliška Willmannová

Mladší žákyně působily tradičně v Jihomoravské lize mladších žákyň, kde se hraje systémem 3+1 a v lize nastupuje pouze 5 týmů. Pravidelně se tak na turnajích, z nichž se nepočítají ani výsledky ani tabulka, potkávaly s týmy Hornets Brno, Židenic, Bulldogs Brno a Aligators. Celkem stihly odehrát v sezóně 36 utkání, k nimž cestovaly do Brna nebo Šitbořic, ale zahrály si také doma ve Znojmě.

„Náš tým se letos proměnil nejen hráčsky, ale i trenérsky. Dorostenky Eliška Willmannová, Terka Pokorná a Danča Cihlářová se rázem staly neoddělitelnou součástí party. Po celou dobu se snažily holkám předávat nejen florbalové dovednosti, ale především cit pro hru a kolektivního ducha. Elišce, Terce a Danči bych touto cestou chtěla moc poděkovat. Náš tým byl složený z děvčat různého věkového rozvrstvení – elévky, mladší žákyně, a proto jsme na našich trénincích viděly úsměvy a slyšely smíc. Na turnajích pak občas sušily očka plná slziček, ale právě o tom to je. Samozřejmě pro každého trenéra je zadostiučiněním vidět, jak se jeho svěřenci zlepšují, jak rostou nejen po technické, ale i fyzické stránce. Mně osobně holky uměly vykouzlit úsměv na tváři v okamžiku, kdy se z nich na tréninku nebo na turnaji stal jeden člověk, jeden tým. A pak dle mého názoru vše dává smysl. Děkuji holkám za to, že se moje rodina díky nim rozrostla o další výjimečné členy. Zároveň rozhodně velké díky patří rodičům, kteří své děti neustále podporují v jejich aktivitách a snech. Vy jste ti, kteří utváří rám celého díla“, zhodnotila sezónu trenérka Pavlína Nováková.


Starší žákyně

Trenér: David Kučera

Starší žákyně hrály druhou sezónu po sobě Jihomoravskou ligu starších žákyň, která však oproti loňské sezóně, kdy obsahovala 7 týmů, čítala letos jen 4 týmy. Tím přišly holky o několik těžkých zápasů a hojně tak doplňovaly tým dorostenek, aby odehrály co nejvíce těžších zápasů. V lize se jim dle očekávání dařilo výborně a v podstatě se z toho časem vyklubal souboj pouze mezi Znojmem a FBC Aligators, ve kterém bylo úspěšnější Znojmo a sezónu ukončilo na 1. místě tabulky. Naše starší žákyně dokázaly Aligátorky 3x porazit, jednou s nimi prohrály a remizovaly. Vrchol této kategorie měl však přijít až v červnu, kdy byly starší žákyně pozvány na Neoficiální mistrovství České republiky v Praze, kam si vysloužily za dobré výkony pozvánku. Jestli se turnaj uskuteční, je zatím ve hvězdách.

„U starších žákyň mě předčasný konec sezóny mrzí velmi. Sezóna byla velice dobře rozjetá a převzal jsem do letošního ročníku velice silný tým, který měl ještě určitě co ukázat na celorepublikové úrovni. Pevně věřím, že tento tým zůstane pospolu jak ve starších žákyních, tak v dorostenkách“, vyjádřil se k sezóně trenér David Kučera.