Po sérii rozhovorů s hráči a trenéry současnosti je tu rozhovor s jednou z klubových legend! S bývalým hráčem a kapitánem, který je pamětníkem znojemského tažení od nejnižších lig až po postup do tehdejší Fortuna extraligy. Řeč je o Davidu Mahrovi, florbalovém dvojčeti Petra Slámy, jenž na hřišti vynikal skvělým přehledem a citem pro hru, kdy připravoval svým spoluhráčům jednu branku za druhou, ale sám je dokázal také střílet. Od roku 2005, kdy Znojmo postoupilo do 1. ligy, stihl za 5 sezón nasbírat 157 kanadských bodů. Následně v roce 2010 pověsil florbalku na hřebík, ale až na jednu výjimku, k níž se v rozhovoru ještě dostaneme.

Ahoj Davide, od tvého ukončení kariéry uběhlo 10 let, co se v tvém životě změnilo a jak se ti daří?

Ahoj, daří se mi skvěle! Dalo by se říct, že se nic nezměnilo. Od doby co nehraji florbal, jsem se stihl oženit a s manželkou máme pětiletého syna.

V roce 2013 si se však v Play-Off pod trenérem Vítkem na palubovky krátce vrátil. Jak se to tehdy seběhlo?

Seběhlo se to celkem rychle. Filip Vítek mi zavolal, zdali bych se nechtěl připojit k týmu. V té době jsem to cítil jako určitou výzvu, zároveň jsem chtěl poznat tréninky a vedení zápasu pod Filipem. Vzhledem k tomu, že jsem v té době hrával za B tým a zároveň se v klubu pohyboval, o to jednoduší to bylo.

Sleduješ nadále dění ve florbalovém klubu? Donedávna jsi byl ještě členem výkonného výboru.

Samozřejmě! Je pravdou, že úplně stoprocentním fanouškem ale nejsem. Jak jsi psal, tak do minulého roku jsem byl členem výkonného výboru, a tak jsem mohl nakouknout pod pokličku chodu týmu.

Dá se vůbec porovnat klub v roce 2010, kdy jsi končil, s tím současným?

Pokud bych měl srovnávat, tak srovnatelný je pouze z pohledu radosti a jaké nadšení florbal přináší jednotlivým hráčům. A to jak u těch nejmenších florbalistů či florbalistek až po kluky z áčka. Jinak samozřejmě znojemský florbal ušel kus cesty a vydobyl si své místo a uznání ve florbalové veřejnosti.

Když se ohlédneš za florbalovou kariérou, co se ti vybaví jako první?  

Jako první se mi paradoxně vybavil můj první florbalový trénink tehdy znojemského týmu VoKoHo Znojmo, na který jsem šel. Tenkrát jsem měl půjčenou florbalku a v tělocvičně na učilišti Dvořáková nám jako branky sloužilo náčiní. Jako další se mi vybavily znojemské derby, postup atd…

V roce 2009 jsem byl takhle jednou na hokeji a na kostce se objevil výsledek florbalové extraligy Sparta Praha – Znojmo 2:6, a že David Mahr vstřelil 5 branek. Co jsi tam tehdy prováděl (smích)?

Paradoxně jsem do zápasu neměl vůbec nastoupit, protože jsem doma nechal dres a vypadalo to, že jsem jel do Prahy jen na výlet. Nakonec se situace vyřešila tak, že mi tenkrát půjčil dres Luboš Zejda, který tím pádem nemohl nastoupit. Pokud si zápas vybavuji, tak to byl jeden z mála zápasů, kdy jsem nehrál se Sejmem (pozn. redakce: Petr Sláma), takže jsem mohl vystřelit (smích).

Od postupu do 1. ligy v roce 2005 jsi nasbíral 157 kanadských bodů a s Petrem Slámou jste táhli Znojmo do nejvyšších pater, jak na tuto spolupráci vzpomínáš?

Tyto vzpomínky se nejlépe vybavují, když se nám povede se Sejmem sejít na hřišti a zatopíme obráncům. S Petrem jsme toho samozřejmě odehráli dost a dalo by se říct, že jsme si uměli vyhovět. Navíc Sejm je snajpr, takže ho vždy stačí najít a pak už počkat až udělá kotrmelec (smích).

Kdo je podle tebe tím současným lídrem elitního znojemského mužstva a proč?

Samozřejmě že bodově i herně táhne Znojmo Tomáš Kucharič.

Vídáš se stále s bývalými spoluhráči nebo současnými hráči?

Snažíme se s bývalými spoluhráči jednou za rok udělat nějakou sportovně – společenskou akci kde se potkáme, a to ať už se jedná o florbalový či tenisový turnaj. Se současnými hráči se potkávám, samozřejmě se jedná o ty služebně starší hráče současného týmu.

Tvůj syn Davídek už se pomalu začleňuje a chodí na tréninky přípravky, bude po tátovi?

Od začátku této sezóny začal pravidelně chodit na tréninky přípravky. Jedná se spíše o takové první sportovní krůčky. Kladný postoj ke sportování se snažím předat, ale ambiciózní tatínek nejsem.

Na závěr, co bys popřál Florbalu Znojmo jako celku do dalších let?

Pokoru, respekt a uznání.