Koronavirová krize, která zasáhla celý svět, ukončila předčasně sportovní sezónu všem halovým sportům, florbalu nevyjímaje. Magický pátek 13. března rozhodl o tom, že florbalový ročník bude anulován a pro znojemský klub to tak znamená, že již může připravovat klub na další soutěžní ročník. O několik zajímavostí se s námi v obsáhlém rozhovoru podělil sportovní manažer TJ Znojmo LAUFEN CZ Jan Šťastník.

Ahoj Honzo, takový konec sezóny nikdo z nás nepamatuje, jak se s tím osobně vypořádáváš ty?

Ahoj, mrzí mne to samozřejmě velmi. Především je mi neskutečně líto mých svěřenců v obou kategoriích. U15(starší žáci) makali neskutečně, vše směrovalo k našemu vysněnému cíli a to ke květnovému MČR starších žáků, v dubnu nás měl čekat zajímavý trojzápas na domácí palubovce s Bulldogs Brno, Gullivers Brno a Zlín Lions, což by pro byl pro kluky neskutečný přísun zkušeností, ale bohužel.

U17(dorostenci) zase mířili po skvělé základní části do Play-Off, na které se velmi těšili a měli rovněž hrát před domácím publikem. Z tohoto pohledu mě ta situace velmi mrzí, ale je potřeba říci, že v tuto chvíli jde jakýkoliv sport a zábava stranou. Když vidím co se v posledních dnech děje v Itálii nebo Španělsku, tak si člověk uvědomí, že opravdu jakýkoliv sport je pouze koníček a zábava a ty důležité věci na světě jsou úplně jinde.

Klub nyní nemůže vykonávat sportovní činnost v podobě tréninků a zápasů, na co se tedy v tomto nelehkém období zaměřujete?

Dobrá otázka, rozhodně i přes tuto pochmurnou situaci, kdy nemůžeš skoro nic, nechceme stagnovat. S kolegy připravujeme lepší interní mechanismy fungování, o kterých jsme delší dobu mluvili, ale nějak jsme se nemohli dokopat k jejich realizaci. Také si chceme sladit a upgradovat naši sportovní vizi a kroky, kterými ji chceme naplňovat, myslím, že díky tomu budeme v budoucnu mnohem silnějším oddílem.

Dále rovněž plánujeme samozřejmě nový ročník, čeká nás několik změn v tréninkovém procesu i trenérském obsazení.

Rozhodně nespíme a nezahálíme, i když máme kvůli uzavřené sportovní hale Home Office.

Tvůj odhad, varianty, jak by se celá situace mohla vyvíjet?

Uf, těžko odhadovat, na tohle bychom se spíš měli zeptat pana Prymuly :) (epidemiolog a šéf krizového štábu ČR pozn.red.). Moje přání by bylo, aby se celá situace během následujících dvou měsíců uklidnila, a my jsme se mohli vrátit na sportoviště. Kdyby se to podařilo v červnu, bylo by to ještě dobré, ovšem z informací, které zatím mám, se znojemská sportoviště budou otvírat až jako jedno z posledních opatření. Tudíž nás dle mého soudu čeká úplně jiné letní přípravné období, než na které jsme byli doposud zvyklí. Hráči budou muset prokázat daleko větší vnitřní disciplínu k tomu, aby se dokopali k plnění tréninkového plánu, jelikož nad nimi nebude stát pravděpodobně žádný trenér.

Klub má v kalendáři několik projektů a turnajů, jak to s nimi vypadá?

Musím říct, že s některými bledě. Květnové akce jsou téměř s jistotou zrušeny, nevydáme se tedy zcela jistě do švédského Falunu ani na pražský Tatran Cup. Velký otazník visí i nad novinkou letošní sezóny, tedy kempem Návrat rodáků. Co se týče červnových turnajů, tam je to zatím 50 na 50, musíme taky počkat na to, jak se k jednotlivým akcím postaví jejich pořadatelé.

Letos jsme v plánu zaplaťpánbůh neměli soustředění s Florbalem k moři do italského San Benedetta, takže odpadají starosti s rušením této akce, která by se také zcela jistě nekonala.

Po loňském ligovém ročníku jsi opustil lavičku mužského A-týmu, co tě k tomu vedlo a co říkáš na letošní počínání znojemského elitního týmu?

Byly to krásné dva roky v Superlize, ale také velmi náročné. Cítil jsem na sobě, že si potřebuji odpočinout od seniorského florbalu. A musím říct, že to bylo dobré rozhodnutí, měl jsem čas na to se více vzdělávat, absolvovat několik zajímavých školení, seminářů a rozhovorů s lidmi, od kterých je radost se učit a posunout se zase o kus kupředu. Zároveň musím říct, že práce s ročníky 2006-2003 byla pro mne velikou ctí, jsou to naše znojemské poklady.

Co říkám na letošní počínání? Na začátek je potřeba říci, že jsem to letos poprvé vnímal zpovzdálí, takže se jedná o čistě můj osobní pocit. Mile mne překvapil start ligového ročníku. Kluci, i když to v létě neměli vůbec lehké, se do toho obuli a prvních 10-11 kol předváděli velmi dobrý florbal. Poté přišel takový pozvolný pád, zaskočila mne osobně porážka doma s Rožnovem, která odstartovala složitější období. Impulzem pro tým byl určitě návrat Jirky Salavy a Vojty Procházky, kteří do hry přinesli zkušenosti. Ovšem 9. místo po základní části a následný konec již v předkole nemůžeme, alespoň dle mého soudu, hodnotit jako úspěšnou sezónu.

Začal ses více věnovat trénování mládeže, konkrétně tedy starší žáky a dorostence, jak bys zhodnotil vaše počínání?

Ano už jsem o tom mluvil částečně v otázkách výše. Neskutečně jsem si tuto sezónu užil a za to patří poděkování všem hráčům, které jsem měl možnost trénovat. Od starších žáků jsem již věděl co čekat, trénuji je již nějaký ten pátek a vím, že mají obrovský potenciál.  Je radost s nimi pracovat. Kdo mne ale letos překvapil, byli dorostenci, kluci ročníku 2004 a 2003, které jsem dostal na starost po Martinu Pánkovi a musím říct, že tam panovala naprosto stejná tréninková i zápasová píle jako u starších žáků. Kluci se zlepšovali zápas od zápasu a naše hra se posouvala, odměnou za to bylo 2. místo po základní části a kluci se velmi těšili na svoje první Play-Off v kariéře, ovšem místo toho nám zbyly jen oči pro pláč.

Z pozice sportovního manažera jsi se sezónou a chodem celého klubu spokojený?

Spokojený člověk nemůže být nikdy, ale myslím si, že jsme udělali s kolegy Jakubem Martinkem a Davidem Kučerou kus práce, která bude v následujících letech zúročena. Zvládli jsme spoustu práce, která navenek není vidět, ale pro fungující klub je důležitá. Zároveň jsme si i stanovili cíle a směr, kterými se chceme dále ubírat.

Musím vyzdvihnout Davida Kučeru, který nastoupil do rozjetého vlaku a ihned se stal plnohodnotným článkem naší party. Kuba už o svých kvalitách přesvědčil v minulých letech, ale letos je i na něm vidět velký posun zejména v trenérsko-metodické oblasti.

Chystáte na příští sezónu nějaké změny či novinky?

Chystáme určitě, osvědčily se nám pondělní rozdělené tréninkové skupiny, tak připravujeme další navazující krok. Dále bychom chtěli změnit akademii a otevřít ji pro všechny, přejít na model otevřených ranních tréninkových jednotek. Chtěli bychom zavést i jakousi teambuildingově-regenerační jednotku pro všechny členy organizace Florbal Znojmo.

Další novinkou bude, že se ve Znojmě příští rok, doufejme, bude hrát opět nejvyšší soutěž, a to konkrétně juniorů. Ve hře je i nejvyšší soutěž juniorek, ale tam to není ještě úplně jisté. Každopádně pokud by se to povedlo, byl by to husarský kousek.

Chtěl bys na závěr rozhovoru něco vzkázat členům Florbal Znojmo?

Všechno zlé je pro něco dobré. Kdyby nám před 14ti dny někdo řekl, že nebudeme moci do haly, do kina, do restaurace, že nebudeš moct přes hranice, asi bychom si klepali na čelo, že to v dnešní době není možné. A jak málo stačí a obrátí se svět vzhůru nohama. Máme teď víc času sami na sebe, na rodinu, na věci na které by běžně nebyl čas, tak si pořádně odpočiňte, naberte energii a až to vypukne na novo, tak se do toho obujeme :)

Děkuji za rozhovor.