TÝM OKOLO SALAVY, PALÁTA, ZERBSTA NEBO DŘEVĚNÉHO VYBOJOVAL V ROCE 2009 PRVNÍ POSTUP

První postup do extraligy juniorů se zrodil 19. dubna 2009. Stalo se tak po sezóně, kdy neměli znojemští junioři ve své divizi 2. ligy juniorů konkurenci a s náskokem 14 bodů obsadili 1. příčku, díky níž dostali možnost bojovat v Play-Up o postup do extraligy. Tehdejší trenér Andrle spoléhal v bráně především na Jana Zerbsta, hlavní osu sestavy tvořili hráči nastupující v té době také pravidelně za A-tým, mezi něž patřil současný kapitán A-týmu Pavel Palát, Jiří Salava, nebo Jan Hanák. Nejproduktivnějším hráčem se stal ale Radek Dřevěný, který si v 16 zápasech připsal solidních 71 bodů!

Tým plnil od začátku sezóny roli favorita a porážel jednoho soupeře za druhým, jedinou porážku schytal až v úplně posledním zápase základní části, nutno podotknout, že v oslabené sestavě. 1. místo v tabulce zaručilo postup do Play-Up, což byla jedna série hraná proti vítězovi z jiné divize. Tím byl v sezóně 2008/2009 TJ JM Chodov a znojemské mladíky čekal náročný úkol v boji o přímý postup do nejvyšší soutěže. Série se hrála na dvě vítězná utkání a začala jedním zápasem na půdě Chodova, ve kterém se po velkém boji radovala znojemská družina díky těsnému výsledku 4:3! Sérii měli naši junioři výborně rozehranou a navíc měli dva pokusy na to, ji ukončit na vlastní palubovce. Druhý zápas ale patřil brankáři Janu Barákovi, kterého není třeba dlouze představovat. Vychytaná nula, srovnání série na 1:1 a vše tak měla rozhodnout až neděle. Znojmo nazbrojilo a nasadilo všechny mladíky hrající za A-tým včetně Josefa Žižky, což přineslo své ovoce. Po vyrovnaných dvou třetinách Znojmo v té poslední odskočilo na 6:3 a utkání dovedlo do vítězného konce, což znamenalo sladký, historicky první postup juniorů do nejvyšší soutěže.

1. zápas Play-Up: TJ JM Chodov – TJ VHS Znojmo 3:4 (0:1, 2:3, 1:0) – stav série 0:1

Branky: 25. a 29. Pražák, 42. Chodl – 4. Kucharič, 17. Hanák, 25. Dřevěný, 26. Salava

2. zápas Play-Up: TJ VHS Znojmo – TJ JM Chodov 0:2 (0:1, 0:1, 0:0) – stav série 1:1

Branky: 15. Chodl, 19. Spurný

3. zápas Play-Up: TJ VHS Znojmo – TJ JM Chodov 6:3 (3:2, 1:1, 2:0) – konečný stav série 2:1

Branky: 6. Mikeš Jan, 8. Štěrba, 9. a 35. Žižka, 21. Hahn, 31. vlastní gól – 4. Chodl, 13. a 29. Pražák

Kdo vybojoval v sezóně 2008/2009 postup?

Brankáři: Jan Zerbst, Martin Polák, Roman Janda

Hráči: Radek Dřevěný, Josef Žižka, Ondřej Černý, Jan Hanák, Tomáš Kucharič, Pavel Palát, Jiří Salava, Jakub Pospíchal, Miroslav Budiač, Gabriel Miklík, Ondřej Kredatus, Michal Petříček, Tomáš Štěrba, Filip Hahn, Tomáš Farkaš, Lukáš Král, Libor Zohn, Luboš Navrátil, Jan Mikeš, Adam Podaný, Pavel Dokulil, Lukáš Bartůněk, Jakub Sucháček, Vojtěch Roček, Tomáš Černý, Michal Štěrba, Martin Michalec.

O 6 LET POZDĚJI VYBOJOVALO ZNOJMO EXTRALIGU JUNIORŮ PODRUHÉ

Po prvním postupu se ve Znojmě hrála nejvyšší soutěž juniorů tři sezóny, poté přišel pád zpět do 2. ligy, avšak ne na dlouho. Další generace juniorů se v sezóně 2014/2015 postarala o tentýž úspěch umocněný nebývalou publicitou, jejich poslední zápas totiž sledovalo hned 300 diváků!

Juniory v postupové sezóně vedl Jan Šťastník opírající se o brankářskou dvojici Hándl – Kochan. Elitním střelcem týmu byl tehdy ještě útočník, v současnosti obránce Hattricku Brno Filip Horák, jenž stihl v základní části nastřílet 48 branek! Dalšími oporami týmu byli Martin Šindelář, Filip Daberger, Jan Novák nebo Jakub Procházka.

Základní částí proletěli junioři jako uragán a z dvaceti zápasů jich vyhráli hned devatenáct! Znamenalo to jasný postup do Play-Up bojů o extraligu juniorů. Znojemští měli na postup ve vyřazovacích bojích dokonce dva pokusy, protože kdyby náhodou nevyšel postup v sérii s Chomutovem, měli by opravný pokus ve 2. kole Play-Up, a to se tehdy přesně stalo. Chomutovští se ukázali jako velmi silný protivník, který ve 3. rozhodujícím zápase ve Znojmě po výhře 7:6 slavil postup do extraligy. Zato domácí tým čekala ještě jedna série – ještě jeden pokus!

O úspěchu či neúspěchu mě rozhodnout souboj s Kutnou Horou. Výhodu domácího prostředí mělo Znojmo (2. a případný 3. zápas), ale série začala na půdě hůře postaveného soupeře FBC Kutná Hora. Téměř 200 diváků se radovalo z první branky, ale bylo to naposledy, kdy Středočeši v sérii vedli. Naši junioři si v utkání postupně budovali bezpečné vedení a domů se vrátili s vedení v sérii 1:0, což znamenalo, že jim chybělo udělat poslední krok. V sobotu 25. dubna 2015 vidělo 290 diváků v hale strhující podívanou, kterou režíroval tříbodový Daniel Částek a brankář Jan Hándl. Čtyřikrát dokázali kutnohorští odpovědět na vedení Laufenů, ale zlom přišel 5 minut před koncem, kdy vstřelil vítěznou branku Filip Daberger. Po závěrečném hvizdu propukly zasloužené a dlouhé oslavy postupu do extraligy juniorů.

1. zápas 2. kola Play-Up: FBC Kutná Hora – TJ Znojmo LAUFEN CZ 4:7 (1:2, 2:2, 1:3) – stav série 0:1

branky: 7. Roman Martínek, 19. Ondřej Štifter, 29. Roman Martínek, 36. Ondřej Schwarz - 13. a 34. Patrik Mašek, 14. Ondřej Zejda, 19. Michal Částek, 21. Jakub Procházka, 33. a 45. Filip Daberger. Diváci: 189.

2. zápas 2. kola Play-Up: TJ Znojmo LAUFEN CZ – FBC Kutná Hora 6:4 (1:1, 1:1, 4:2) – konečný stav série 2:0

branky: 5. Jan Novák, 22. a 31. Josef Fišer, 31. Michal Částek, 41. Filip Daberger, 42. Daniel Částek - 10. Jakub Jedlička, 29. Roman Martínek, 34. Roman Martínek, 40. Ondřej Štifter. Diváci: 290.

Kdo vybojoval v sezóně 2014/2015 postup?

Brankáři: Jan Hándl, Jan Kochan, Petr Jeřábek

Hráči: Filip Horák, Jakub Procházka, Martin Šindelář, Filip Daberger, Ondřej Zejda, Daniel Částek, Michal Částek, Jan Novák, Patrik Mašek, Adam Krejčí, Rostislav Křemeček, Dominik Dvořák, Josef Fišer, Marek Hlávka, Ondřej Liška, Petr Gallus, Petr Svoboda, Martin Ďuriška.